Метеорит проби огромна дупка в паркирана кола
Огромна дупка, пробита в покрива на кола, озадачи полицията във Франция, а органите на реда смятат, че пробивът може да е бил направен от метеорит.
Пожарникарите били извикани до превозно средство в Страсбург в ранните часове на понеделник сутринта. Те пристигнали след съобщения за димяща кола. Огнеборците открили дупка с широчина 50 см в покрива на червено "Рено Клио". Колата била и със счупен прозорец. За щастие по това време вътре не е имало никой.
„При пристигането ни забелязахме сравнително голям удар с диаметър 50 сантиметра, който преминал през покрива, пода и резервоара за гориво на автомобила“, разказва капитанът на местната пожарна Матю Колобер.
По-нататъшното изследване разкри, че липсва радиоактивност. Въпреки че метеоритите обикновено не са радиоактивни – те съдържат количество радиоактивен материал, който е подобе на този в земна скала.
Службите за спешна помощ също не успели да открият метеорит в колата, но също предполагат, че именно небесно тяло може да е предизвикало удара.
„Не открихме нищо в колата. Или обектът е толкова малък, че не можем да го намерим, или ударът е бил толкова силен, че обектът се е разпаднал и се е превърнал в прах", разкрива капитан Колобер.
В района обаче бил открит подозрителен камък, дълъг около два сантиметра, пише Metro.
„Това е обект с размерите на лешник, който изглежда като изгоряло дърво, много лек. Дали е дошъл от Космоса, това е целият въпрос. Дори топка, хвърлена с много висока скорост надолу, може да причини щети. Но все още трябва да докажем, че това е обект, който идва от Космоса", казва говорител говорителят.
Когато метеорите навлизат в атмосферата, те могат да се движат със скорост до 160 000 мили в час, но когато се приближат до земята, атмосферното съпротивление намалява скоростта им до около 200 до 400 мили в час.
Следотърсачи обикалят в търсене на отломки от падналия метеор
Въпреки това, ядреният физик и експерт по метеоритите д-р Тим Грегъри не е убеден, че скалата, потрошила колата, има звезден произход.
„Трябва да е голям камък, за да направи толкова голяма дупка. Химическите тестове ще разкрият дали малкото камъче е метеорит – ако не е, тогава е метеор! “
Д-р Грег Браун от Кралската обсерватория Гринуич също чака повече данни.
„За съжаление самата история няма достатъчно информация, за да потвърди по един или друг начин, но със сигурност не е невъзможно. Около десет хиляди или повече метеори преживяват падането всяка година и се сблъскват със земята като метеорити, като около две трети от тях се удрят в океана.
„От това, което е останало, огромното количество пада в необитаеми райони. Има само много малък брой потвърдени метеорити, които действително удрят предмети, свързани с хора, сгради или, както в този случай, превозни средства.
„Но ако скалата беше достатъчно голяма, със сигурност можеше да причини щетите, които се виждат. “
През май метеорит се разби в покрива на къща в Ню Джърси – за щасти семейството вътре не пострада.
Няма официални данни някой да е бил убит от метеорит, въпреки че жена в Алабама бе ударена по бедрото, след като метеорит се разби през покрива на къщата й.
Превод: GlasNews. bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.